Slide background
Uluslararası Öğrenci Ofisi

StudyInTurkey

Slide background
Uluslararası Öğrenci Ofisi

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ OFİSİ

Slide background
Uluslararası Öğrenci Ofisi

Study InTurkey

Slide background
Uluslararası Öğrenci Ofisi

Uluslararası Öğrenciler

Kayıt İşlemleri

Kayıt hakkı kazanan adaylar Sınav Takviminde belirtilen tarihlerde oibs.mersin.edu.tr adresinden "Öğrenci No. Sorgula" sekmesini seçerek TC Kimlik No/Yabancı Uyruk No ve Doğum Tarihi bilgilerini girerek öğrenci numaralarını ve ilk kullanıcı şifrelerini öğrenebilirler. Öğrenci numarasını öğrenemeyen adaylar ilk başvuru esnasında kayıt görevlisinden yardım alabilirler.

 

Adaylar, öğrenci numaraları ve şifreleri ile oibs.mersin.edu.tr adresinden giriş yapıktan sonra Ön Kayıtlarını tamamlayarak Kayıt Belgesi ve Kayıt Bilgi Formunun bir çıktısını almalıdırlar. Bu belgeler kayıt esnasında kayıt görevlisine teslim edilmelidir.

 

Mersin Üniversitesine kayıt yaptırmaya hak kazanan uluslararası öğrenci adaylarının aşağıdaki belgeleri kayıtta teslim etmeleri gerekmektedir. Aksi halde adayların kayıtları yapılmaz. Kayıt belgelerinin noter veya elçilik onaysız İngilizce çevirileri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından kabul edilmemektedir.

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Üniversiteye kayıt işlemlerinde lütfen Öğrenim Amaçlı İkamet Tezkeresi işlemlerinizi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında tamamlayınız. İkamet tezkerenizi temin ettikten sonra 15 gün içerisinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına gelerek belgenizin bir örneğini teslim ediniz. K.K.T.C. vatandaşlarının İkamet Tezkeresi almalarına gerek yoktur, Nüfus Müdürlüğünden alacakları Yabancı Uyruklu Kimlik Numarası almaları yeterlidir. Mavi Kart sahibi olanların İkamet Tezkeresine başvurmaları gerekmez.

 

Göç İdaresi Müdürlüğü kayıttan sonraki ilk üç ay içerisinde sağlık sigortası istemektedir, lütfen yabancı uyruklu kimlik numaranızı elde ettikten sonra T.C. Sosyal Güvenlik Kurumuna sağlık sigortası yaptırmak için başvurunuz.

 

Kayıt Belgeleri:

1. Lise diplomasının aslı ve noter veya Türk Büyükelçiliği/Konsoloslukları tarafından onaylanmış Türkçe çevirileri (Orijinali Türk dilinde basılan diplomalar için çeviri gerekli değildir. T.C. Milli Eğitim Bakanlığından alınana diplomaların noterden onaylatılmasına gerek yoktur),

2. Türk liselerinden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ya da ülkenizdeki Türk Konsolosluklarından alınacak Denklik Belgesi,

3. Sınav belgesinin aslı ve noter ya da ülkenizdeki Türk Büyükelçiliği/Konsolosluğu'ndan onaylı Türkçe örneği (MEUYÖS sınav sonuçlarının kopyaları yeterlidir)

4. Lise transkriptinin aslı ve noter ya da ülkenizdeki Türk Büyükelçiliği/Konsolosluğu'ndan onaylı Türkçe örneği (Orijinali Türk dilinde basılan transkriptler için çeviri gerekli değildir) Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olup ortaöğretiminin tamamını K.K.T.C. hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlardan ortaöğretiminin tamamına ait transkript (karne)

5. Pasaportun noter ya da Türk Dış Temsilciliklerden tasdikli kopyası, (Türk vatandaşları nüfus cüzdanı kopyalarını teslim edeceklerdir. Mavi Kart sahipleri pasaport kopyalarının yanı sıra Mavi Kart kopyalarını da vermek zorundadırlar. Doğumla yabancı uyruklu olup daha sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçenlerden ve bu durumdaki çift uyruklulardan Vukuatlı Nüfus Kayıt suretini teslim etmeleri zorunludur. Türkiye'de ikamet eden öğrencilerin İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "İkametgâh Tezkeresi’nin kopyalarını vermeleri zorunludur. Suriye uyruklu adaylar mülteci/AFAD/ tanıtım kartlarıyla kayıt yaptırabilirler.)

6. Mersin Üniversitesine kayıt yaptırmak için öğrenim vizesi istenmemektedir. Türkiye’ye giriş için vize mecburiyeti bulunan adaylara vize alabilmeleri için kabul mektupları gönderilecektir. 

7. Öğrenci katkı payı veya öğretim ücreti makbuzu

8. Birbirinin aynı, yeni çekilmiş ve cepheden çekilmiş, 4.5x6 ebadından 8 adet biometrik fotoğraf (4 Tanesi Göç İkamet Tezkeresi için kullanılacak) (Tanınmayı Zorlaştırmayacak nitelikte olmalıdır).

9. Türkçe Dil Yeterlik Belgesinin aslı veya onaylı örneği. Bu belge öğretim dili Türkçe olan programlara yerleşen adayların öğrenime başlayabilmesi için gereklidir. Türkçe Dil Yeterlik Belgesi olmayan adaylar için muafiyet sınavı düzenlenecektir.

10. TOEFL veya YDS sınav sonucunun aslı veya onaylı örneği. Öğretim dili İngilizce olan programlara yerleşen adayların öğrenime başlayabilmesi için gereklidir. Resmi Dili İngilizce olan ülke vatandaşları, öğretim dili İngilizce olan okullardan mezun olanlar İngilizceden muaftır. Belgesi bulunmayan adaylar için muafiyet sınavı düzenlenecektir.

11. Geçim teminatı (Öğrenci öğrenimi süresince geçimine yetecek kadar geliri olduğunu bir yazıyla beyan

etmelidir.)